Hoppa till sidans innehåll

Idrotten är Sveriges största folkrörelse och vi är starka tillsammans. På den här sidan finner du stöd, information och inspiration för svensk idrott.

Hitta ditt distriktsförbund (DF)

Tidigare stipendiater

  • Uppdaterad: 2015-10-08 16:08

Elitidrottsstipendiater 2014/15

Idrott/gren Förnamn Efternamn
Amerikansk fotboll Fredrik Isaksson
Badminton Jonatan Nordh
Basket Josefine Loob
Bowling Isabelle Hultin
Bowling Annie Torell
Boxning Helena Envall
Brottning Anton Eurén
Brazilansk jiujitsu Janni Larsson
Ju-Jutsu Fredrik Widgren
Curling Agnes Knochenhauer
MTB och landsvägscykel Emmy Thelberg
Fotboll Therese  Boström
Fotboll Elin Landström
Medeldistans Lovisa  Lindh
800m och 1500m Johan Rogestedt
Stavhopp Melker Svärd Jacobsson
Golf Frida Gustafsson Spång
Golf Hannes Rönneblad
Truppgymnastik Jacob Melin
Trampolin Lina Sjöberg
Gång Anatole Vera Ibanez
Handboll Edijana Dafe
Handboll Emma Hawia-Svensson
Handboll Tobias Thulin
Kälkhockey Per Kasperi
Judo Nicolina Pernheim
Simning Maja Reichard
Bordtennis Fabian Rignell
Innebandy Sofie Andersson
Innebandy Iza Rydfjäll
Innebandy Anna Wijk
Ishockey Valentina Lizana Wallner
Sprint kanot Linnea Stensils
Kumite (fight) Jonathan Hydén
Lead Matilda  Söderlund
Konståkning Viktoria Helgesson
Synchro Hanna Karem
Orientering Lilian Forsgren
Orientering Jonas Leandersson
MTB-orientering Cecilia Thomasson
Voltige Sandra Anderberg
49er Fritiof Hedström
Simning Mattias Carlsson
Simning Magdalena  Kuras
Simning Ida Lindborg
Skicross Anna Holmlund
Längdskidor Anton Lindblad
Längdskidor Sara Lindborg
Längdskidor Britta Norgren
Skidskytte Tobias Arwidson
Short Track Ranya Ezzi
Styrkelyft Elina Rönnqvist
Taekwondo Uno Sanli
Tennis Johan Brunström
Triathlon Joel Vikner
Tyngdlyftning Carita Hansson
Vattenskidor Daniel Efverström
Vattenskidor Johan Efverström
Volleyboll Anton Wijk Tegenrot



Elitidrottsstipendiater 2013/14

Idrott/gren
Amerikansk fotboll
Basket
Basket
Bordtennis
Bowling
Boxning
Brottning
Brottning
BJJ & submission wrestling
Ju-Jutsu
Curling
Boogie woogie, Sp. Dans
Bowling
Fotboll
Fotboll
Längdhopp
Slägga
Höjdhopp
Golf
Golf
Gymnastik
Truppgymnastik
Handboll
Handboll
Handboll
Bordtennis
Simning
Judo
Innebandy
Ishockey
Judo
Kanot/sprint
Kanot, sprint
Karate
Lead
Konståkning/ team åkning
Konståkning
Landhockey
Enduro
Orientering
Orientering
Skidorientering
Hoppning
Fälttävlan
Rodd
Rodd
Simning
Simhopp
Längd
Längd
Längd/rullskidor
Sportskytte
Tyngdlyftning
Vattenskidor
Volleyboll
Förnamn
Robin
Malin 
Josefine
Kristina
Isabelle
Helena
Bogdan
Kim
Ida
Sara
Agnes
Rasmus
Anton
Elin
Theresé
Erica
Markus
My
Hannes
Madelene
Christopher
Jacob
Johanna
Emma
Henrik
Fabian
Maja
Nicolina 
Emelie 
Erica
Alexander 
Linnea
Daniel
Jonathan
Mathilda
Nathalie
Linnea 
Niclas
Emil
Jonas
Jerker
Peter
Jenny
Ellen Barbro
Cecilia
Emma 
Magdalena
Daniella
Anton
Lisa
Marika
Mikael
Carita
Lisa 
Erik




Efternamn
Prevolnik
Aasa
Loob
Zetterström
Hultin
Envall
Kourinnoi
Stenberg
Hansson
Widgren
Knochenhauer
Holmqvist
Elofsson
Landström
Boström
Jarder
Johansson
Nordström
Rönneblad
Sagström
Soós
Melin
Westberg
Hawia-Svensson
Olsson
Rignell
Reichard
Pernheim
Wibron
Udén Johansson
Lundqvist
Stensils
Hemselius
Hydén
Söderlund
Josefsson
Mellgren
Franzén
Gustavsson
Leandersson
Lysell
Arnesson
Johansson
Svennerstål
Lilja
Fredh
Kuras
Nero
Lindblad
Larsen
Sundin
Svensson
Hansson
Francke
Knutsson




Elitidrottsstipendiater 2012/13

Idrott/gren
Amerikansk fotboll
Badminton
Bandy
Baseboll
Basket
Basket
Bowling
Boxning
Ju-Jutsu
Curling
Landsväg
Fotboll och bandy
Diskus, kula
Stavhopp
Fäktning
Golf
Golf
Truppgymnastik
Artistisk gymnastik
Handboll
Handboll
Judo
Simning
Innebandy
Innebandy
Judo
Maraton/sprint
Kanot 
Karate
Lead/boulder
Konståkning
Konståkning/ team åkning
Konståkning
Landhockey
Orientering
Orientering
Orientering
Skidorientering
Voltige
Dressyr
Rodd
Segling
Laser
Simning
Simning
Alpint
Längd
Snowboard
Freestyle
Skicross
Längdskidor
Skidskytte
Skidskytte
Skyttesport
Styrkelyft
Taekwando
Triathlon
Vattenskidor
Volleyboll
Förnamn
Anders
Filip
Evelina
Robin
Maria
Malin 
Jenny
Juliana
Sara
Christoffer
Martina
Elin
Leif
Malin 
Johanna
Oscar
Madelene
David
Toni
Emelie 
Johanna
Nicolina 
Maja
Emelie 
Malin 
Joakim
Michaela
Julia
Jonathan
Erik
Alexander
Nathalie
Viktoria
Erik
Helena
Jonas
Gustav
Josefine
Sandra
Sara
Emma 
Niclas
Emil
Jennifer
Therese
Veronica
Evelina
Cecilia
Maria
Anna
Sara
Jenny
Tobias
Jörgen 
Damir
Uno
Joel
Oskar
Erik
Efternamn
Hermodsson
Myhren
Johansson
Lausen
Nilsson
Aasa
Johansson
Söderström
Widgren
Sundgren
Thomasson
Sandgren
Arrenius
Dahlström
Bergdahl
Lengdén
Sagström
Dahl
Simonen
Westberg
Westberg
Pernheim
Reichard
Wibron
Eriksson
Dvärby
Jonsson Lindblad
Stensils
Hydén
Grandelius
Majorov
Josefsson
Helgesson
Ströby
Jansson
Leandersson
Bergman
Engström
Anderberg
Skeppstrand
Fredh
During
Cedergårdh
Granat Gustafsson
Svendsen
Smedh
Settlin
Larsen
Bagge
Holmlund
Bleckur
Jonsson
Arwidsson
Persson
Trokiö
Sanli
Vikner
Vikström
Knutsson

 

Elitidrottstipendiater 2011/12

Idrott

Bandy
Baseboll
Basket
Bordtennis
Bowling
Brottning
Budo
Bågskytte
Curling
Curling
Flygsport
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Fäktning
Fäktning
Fäktning
Gymnastik
Handikapp, Bordtennis
Handikapp, Judo
Handikapp, Simning
Handikapp, Simning
Innebandy
Innebandy
Kanot
Kanot
Kanot
Konståkning
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Skidorientering
Skidorientering
Skidorientering
Rodd
Rugby
Rugby
Segling
Segling
Segling
Simhopp
Simning
Simning
Skidor, Längd
Skidor, Alpint
Skidor, Alpint
Skidskytte
Skidskytte
Skyttesport
Skyttesport
Taekwondo
Triathlon
Vattenskidor
Volleyboll

Förnamn

Lina
Oscar
Johanna
Harald
Rebecka
Robert
Jesper
Jenny
Christina
Karin
Johan
Philip
Niklas
Jessica
Mattias
Malin
Johanna
Sanne
Nina
Toni
Marléen
Nicolina
Jennie
Maja
Johan
Malin
Julia
Christian
Michaela
Nanna
Olle
Jerker
Jonas
Lena
Erik
Helene
Peter
Emma
Thomas
Sofia
Emil
Hanna
Jesper
Jonathan
Magdalena
Petter
Lina
Anna
Veronica
Jenny
Tobias
Niklas
Mikael
Karolina
Per
Lisa
Carl

Efternamn

Lindqvist
Carlstedt
Källman
Andersson
Larsen
Rosengren
Waldestål
Jeppsson
Bertrup
Rudström
Gustafsson
Nossmy
Arrhenius
Samuelsson*
Jons
Dahlström
Bergdahl*
Gars
Westman*
Simonen
Rosenmeier
Pernheim
Ekström
Reichard
Samuelsson
Eriksson
Stensils
Svanqvist
Jonsson Lindblad
Stranne
Boström
Lysell
Leanderson
Eliasson
Rost
Söderlund
Arnesson
Fredh
Arvidsson
Gertz
Cedergårdh
Klinga
Stålheim
Jörnfalk
Kuras
Stymne
Korsgren
Swenn Larsson*
Smedh
Jonsson
Arwidson
Ringborg*
Svensson
Kedzierska*
Wangel
Francke
Ahremark

* ingår i  SOK: s topp och talangtrupp

Elitidrottstipendiater 2010/11

Idrott

Baseboll
Basket
Bowling
Boxning
Boxning
Brottning
Budo
Bågskytte
Curling
Curling
Curling
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Fäktning
Fäktning
Fäktning
Gymnastik
Handboll
Innebandy
Ishockey
Kanot
Kanot
Kanot
Kanot
Kanot
Kanot
Konståkning
Konståkning
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Rodd
Rugby
Segling
Simning
Simning
Skidor, längd
Skidor, rullskidor
Skidor, orientering
Skidor, Alpint
Skidor, längd
Skidor, skicross
Skidor, orientering
Skidskytte
Skidskytte
Skridsko
Skyttesport
Skyttesport
Taekwondo
Triathlon
Vattenskidor
Volleyboll

Förnamn

Oscar
Johanna
Rebecka
Kennedy
Shipra
Christoffer
Jesper
Jenny
Cecilia
Sara
Sebastian
Sofia
Alexander
Tom
Jessica
Johanna
Nina
Kinka
Jenny
Anna
Johan
Emma
Christian
Annika
Emma
Anna
Max
Josefin
Nanna
Viktoria
Helena
Marcus
Erik
Sofie
Cecilia
Thomas
Hanna
Magdalena
Petter
Sara
Hanna
Erik
Per
Martin
Anna
Peter
Ted
Ingela
Ranya
Niklas
Mikael
Karolina
Johan
Lisa
Peter

Efternamn

Carlstedt
Källman
Larsen
Katende*
Engelke*
Ljungbäck*
Waldestål
Jeppsson
Östlund
Carsson
Kraupp*
Larsson
Nordkvist
Kling-Baptiste
Samuelsson*
Bergdahl*
Westman*
Barvestad
Lööw
Olsson
Samuelsson
Eliasson*
Svanqvist
Andersson
Andersson
Roger
Ed
Nordlöw*
Nilsson
Helgesson*
Jansson
Millegård
Johansson
Johansson
Lilja
Arvidsson
Klinga
Kuras
Stymne
Lindborg
Seppas
Rost
Saxvall
Johansson
Holmlund*
Arnesson
Armgren
Andersson
Ezzi
Ringborg
Svensson
Kedzierska
Sandberg
Francke
Jonsson

* ingår i  SOK: s topp och talangtrupp

Elitidrottstipendiater 2009/10

Idrott

Badminton
Bangolf
Basket
Basket
Boxning
Boxning
Brottning
Budo
Bågskytte
Curling
Fridrott
Fridrott
Fridrott
Golf
Handboll
Handikapp, bordtennis
Handikapp, simning
Handikapp, simning
Handikapp, friidrott
Innebandy
Innebandy
Ishockey
Ishockey
Judo
Kanot
Kanot
Kanot
Kanot
Konståkning
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Rodd
Segling
Segling
Segling
Simning
Simning
Skidor, längd
Skidor, orientering
Skidor, orientering
Skidor, skicross
Skidor, skicross
Skidor, längd
Skidskytte
Sportskytte
Sportskytte
Triathlon
Triathlon
Volleyboll

Förnamn

Sophia
Jesper
Jenny
Johanna
Kosovare
Kennedy
Christoffer
Therese
Isabell
Stina
Nicklas
Erika
Jessica
Anna
Karin
Josefin
Christoffer
Lalita
Aron
Hanna
Anna
Angelika
Joa
Martin
Josefin
Christian
Anna
Annika
Kristoffer
Helena
Martin
David
Linnea
Lena
Sofie
Cecilia
Emil
Lisa
Astrid
Petter
Jonathan
Jesper
Helene
Erik
Anna
Erik
Ida
Fredrik
Niklas
Mikael
Annie
Erik
Carl

Efternamn

Hansson
Andersson
Lidgren
Källman
Buzuku
Katende
Ljungbäck
Gunnarsson
Danielsson
Viktorsson
Arrhenius
Wiklund
Samuelsson
Dahlberg-Söderström
Isaksson
Abrahamsson
Lindhe
Ioureiro
Andersson
Pettersson
Renström
Lorsell
Elfsberg
Pacek*
Nordlöw*
Svanqvist
Roger
Andersson
Berntsson
Jansson
Johansson
Andersson
Gustafsson
Eliasson
Johansson
Lilja
Cedergårdh
Ericson
Gabrielsson
Stymme
Jörnfalk
Modin*
Söderlund
Rost
Holmlund*
Iljans*
Ingemarsdotter*
Lindström*
Ringborg
Svensson
Gustafsson
Strand
Ahremark

* ingår i  SOK: s topp och talangtrupp

Elitidrottstipendiater 2008/09

Idrott

Amerikansk fotboll
Badminton
Bangolf
Basket
Basket
Bordtennis
Bowling
Brottning
Budo
Bågskytte
Curling
Curling
Fridrott
Fridrott
Fridrott
Friidrott
Fäktning
Gymnastik
Handikappidrott
Innebandy
Innebandy
Kanot
Kanot
Kanot
Konståkning
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Rodd
Rodd
Segling
Segling
Segling
Simning
Skidor, alpint
Skidor, längd
Skidor, orientering
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, orientering
Skidor, längd
Skidskytte
Skidskytte
Sportskytte
Sportskytte
Sportskytte
Triathlon
Triathlon

Förnamn

Fredrik
Sophia
Anders
Elisabeth
Michaela
Marie
Peter
Christoffer
Stephanie
Isabell
Niklas
Stina
Jessica
Kajsa
Tor
Fredrik
Carl
Jessica
Lalita
Anna
Fredrik
Emma
Christian
Max
Maria
David
Helena
Lena
Linnea
Martin
Cecilia
Olof
Anton
Sandra
Sebastian
Oskar
Anna
Anna
Erik
Ida
Maria
Peter
Sara
Jenny
Sebastian
Irene
Malin
Marie
Annie
Erik

Efternamn

Eklund
Hansson
Olsson
Egnell
Livijn
Persson
Nordenson
Ljungbäck
Kaup
Danielsson
Edin
Viktorsson
Samuelsson
Haglund
Pöllänen
Johansson
Frisell
Suutari
Loureiro
Renström
Djurling
Andersson
Svanqvist
Ed
Taljegård
Andersson
Jansson
Eliasson
Gustafsson
Johansson
Lilja
Nilsson
Dahlberg*
Sandqvist
Östling*
Rollof
Kocken
Simberg
Rost
Ingemarsdotter
Rydqvist
Arnesson
Lindborg
Jonsson
Wredenberg
Helmersson
Gustafsson
Jannesson
Gustafsson
Strand

* ingår i  SOK: s topp och talangtrupp

Elitidrottstipendiater 2007/08

Idrott

Am Fotboll
Badminton
Bangolf
Basket
Boxning
Brottning
Budo
Bågskytte
Curling
Cykel
Fotboll
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Fäktning
Gymnastik
Handboll
Handikapp, simning
Innebandy
Innebandy
Ishockey
Judo
Judo
Kanot
Kanot
Kanot
Konståkning
Konståkning
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Ridsport
Rodd
Segling
Simning
Simning
Simning
Skidor, snowboard
Skidor, alpint
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, alpint
Skidor, orientering
Skidskytte
Skidskytte
Sportskytte
Sportskytte
Sportskytte
Sportskytte
Triathlon
Volleyboll

Förnamn

Hampus
Sara
Sandra
Anna
Naim
Ida-Therese
Johan
Isabelle
Sebastian
Magnus
Caroline
Magnus
Fredrik
Gustaf
Jessica
Joar
Stephanie
Maria
Lalita
Fredrik
Anna
Kristina
Gabriel
Jennie
Josefin
Christian
Niklas
Niklas
Kristoffer
David
Lena
Helena
Kajsa
Martin
Magnus
Jessica
Arvid
Petter
Marcus
Eva
Maria
Kristina
Charlotte
Anna-Karin
Martin
Sara
Erik
David
Helena
Nathalie
Irene
Patrik
Malin
Erik
Erik

Efternamn

Persson
Persson
Nordin
Höglund
Terbunja*
Karlsson*
Ingholt
Danielsson
Kraupp
Darvell
Näfver
Arvidsson*
Johansson
Hultgren
Samuelsson
Sundman
Pizzignacco
Olsson
Loureiro
Djurling
Jakobsson
Lundberg
Bengtsson*
Andreason
Nordlöw*
Svanqvist
Andersson
Hogner*
Berntsson
Andersson
Eliasson
Jansson
Nilsson
Johansson
Gällerdahl*
Svensson
Claeson
Stymne*
Piehl*
Berglund*
Danielsson*
Hultdin
Kalla*
Strömstedt*
Larsson
Lindborg
Rost
Ekholm*
Jonsson*
Larsson*
Helmersson
Sartz
Gustavsson
Strand
Åsgård

  * ingår i  SOK: s topp och talangtrupp

Elitidrottstipendiater 2006/07

Idrott

Am Fotboll
Badminton
Boxning
Brottning
Brottning
Budo
Budo
Budo
Bågskytte
Cykel
Fotboll
Fotboll
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Fäktning
Handboll
Handikapp, simning
Innebandy
Ishockey
Judo
Kanot, racing
Kanot, racing
Kanot, slalom
Konståkning
Konståkning
Orientering
Orientering
Orientering
Ridsport
Rodd
Rodd
Segling
Segling
Segling
Simning
Simning
Skidor, snowboard
Skidor, snowboard
Skidor, alpint
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, alpint
Skidor, orientering
Skidskytte
Skidskytte
Sportskytte
Sportskytte
Sportskytte
Squash
Triathlon

Förnamn

Hampus
Johanna
Naim
Ida-Therese
Christoffer
Johan
Stephanie
Sandy
Elin
Magnus
Linda
Elin
Anna
Magnus
Philip
Daniela
Gabriel
Joar
Petra
Alex
Ina
Jenny
Joakim
Josefin
Anders
Mårten
Niklas
Kristoffer
David
Lena
Kalle
Magnus
Peter
Lena
Therese
Johan
Arvid
Martin
Marcus
Filip
Aprilia
Anna
Britta
Maria
Kristina
Johan
David
Helena
Nathalie
Per
Patrik
Sebastian
Annie

Efternamn

Persson
Persson
Terbunja*
Karlsson*
Ljungbäck
Ingholt
Kaup
Rantzow
Kättström*
Darvell
Fagerström
Ekblom
Söderberg
Arvidsson
Nossmy
Lincoln-Saavedra
Wallin
Sundman
Skogsberg
Racoveanu
Rhöös
Lindqvist
Norling
Nordlöw
Svensson
Hellberg*
Hogner*
Berntsson
Andersson
Eliasson
Dalin
Gällerdahl*
Berg
Karlsson
Torgersson*
Wigforss
Claeson
Gustavsson*
Piehl*
Fischer*
Hägglöf*
Ottosson
Nordgren
Rydqvist
Hultdin
Granath
Ekholm*
Jonsson
Larsson*
Sandberg
Sartz
Viktor
Gustafsson

 * ingår i  SOK: s topp och talangtrupp

Elitidrottstipendiater 2005/06

Idrott

Badminton
Brottning
Bågskytte
Bågskytte
Bågskytte
Flygsport
Fotboll
Fotboll
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Fäktning
Fäktning
Gymnastik (trupp)
Handboll
Handikap, simning
Innebandy
Ishockey
Ishockey
Ishockey
Kanot, racing
Kanot, racing
Kanot, racing
Kanot, slalom
Konståkning
Konståkning
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Rodd
Rodd
Segling
Segling
Segling
Segling
Segling
Simning, simhopp
Simning
Skidor, alpint
Skidor, alpint
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, orientering
Skidor, orientering
Skidor, längd
Skidor, snowboard
Skidor, snowboard
Skidskytte
Skidskytte
Skidskytte
Skridsko
Sportskytte
Sportskytte

Förnamn

Johanna
Ilir
Mattias
Niklas
Elin
Dan
Elin
Linda
Kirsten
Oscar
Mikael
Magnus
Hanna-Mia
Anna
Paul
Joar
Eva
Robert
Alex
Johan
Cecilia
Frida
Jenny
Josefin
Sofia
Anders
Mårten
Kristoffer
Filip
David
Lina
Mattias
Johan
Jonas
Lena
Sara
Arvid
Oscar
Therese
Johan
Vendela
Josemario
Martin
Kristina
Malin
Lars
Maria
Anna-Karin
Fredrik
Bengt
Erik
Emelie
Filip
Sara
Jakob
David
Anna Maria
Erik
Patrik
Per

Efternamn

Persson
Latifi
Eriksson
Eriksson
Kättström*
Ondrejka
Ekblom
Fagerström
Belin*
Janson
Jakobsson
Lohse
Persson
Söderberg
Fogelberg
Sundman
Eskilsson
Johansson
Racoveanu
Andersson
Anderson
Glavhammar
Lindqvist
Nordlöw
Paldanius*
Svensson
Hellberg*
Berntsson*
Stiller
Andersson
Bäckström
Karlsson
Modig
Pilblad
Karlsson
Karlsson
Claeson
Claeson
Torgersson*
Wigfors
Zachrisson*
Egana
Gustafsson
Hultdin
Hultdin
Carlsson
Rydqvist
Strömstedt
Östberg
Leandersson
Rost
Öhrstig*
Fischer*
Fischer*
Börjesson*
Ekholm*
Nilsson
Zachrisson*
Sartz
Sandberg

* ingår i  SOK: s topp och talangtrupp

Elitidrottstipendiater 2004/05

Idrott

Badminton
Badminton
Basket
Bågskytte
Bågskytte
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Fäktning
Fäktning
Fotboll
Fotboll
Handikapp
Handboll
Innebandy
Innebandy
Ishockey
Ishockey
Ishockey
Ishockey
Ishockey
Kanot
Kanot
Kanot, slalom
Konståkning
Konståkning
Modern 5-kamp
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Rodd
Rodd
Segling
Skidor, freestyle
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, snowboard
Skidor, längd
Skidor, alpint
Skidor, alpint
Skidor, snowboard
Skidor, skidorientering
Skridsko
Skridsko
Skidskytte
Sportskytte, pistol
Sportskytte
Sportskytte
Segling
Triathlon
Triathlon

Förnamn

Fredrik
Sara
Hanna 
Mattias
Elin
Kirsten
Oscar
Anna
Jenny
Magnus 
Mikael 
Daniela
Hanna-Mia
Erik
Paul
Joar
Jane
Elin
Alex
Madeleine
Jenny
Johan
Evelina
Jenny
Cecilia 
Nina
Emilie
Moa
Niklaes
Mårten
Kristoffer
Filip
Michael
Kalle
Johan
Mattias
Lina
Mats
Sara
Lena
Vendela
Sara
Emelie
Fredrik
Rickard
Sara
Martin
Malin
Niklas
Anders
Marie
Johan
Sebastian
Mattias
Anders
Per
Andrea 
Patrik
Jonas
Jonas

Efternamn

Bergström*
Persson
Biernacka
Eriksson*
Kättström*
Belin*
Janson
Söderberg
Kallur
Lohse
Jakobsson
Lincoln
Persson
Sjöqvist
Fogelberg
Sundman
Törnqvist
Ekblom
Racoveanu
Grundström
Magnusson
Andersson
Samuelsson
Lindqvist
Anderson 
Söderberg
O´Konor
Tyborn
Persson
Hellberg*
Berntssonr*
Stiller
Brandt*
Dalin
Modig
Karlsson
Bäckström
Troeng
Karlsson
Karlsson
Zachrisson*
Kjellin*
Öhrstig*
Östberg*
Hägglund*
Fischer
Larsson
Hultdin
Rainer
Säll
Lund
Röjler*
Falk
Nilsson
Bonander*
Sandberg
Franzén 
Johansson
Djurback
Colting

Idrott Namn


* ingår i  SOK: s topp och talangtrupp

Elitidrottstipendiater 2003/04

 

Idrott

Badminton
Budo
Bågskytte
Bågskytte
Basket   
Danssport
Fotboll
Frisbee
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Friidrott
Fäktning
Gymnastik
Innebandy
Innebandy
Innebandy
Judo
Kanot
Kanot
Kanot
Konståkning
Konståkning
Mångkamp
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Orientering
Rodd
Rodd
Rodd
Segling
Segling
Simhopp
Simhopp
Skidor, alpint
Skidor, alpint
Skidor, freestyle
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, längd
Skidor, snowboard
Skidor, snowboard
Skidor, snowboard
Skidorientering
Skidorientering
Skidskytte
Skridsko
Sportskytte, pistol
Sportskytte, gevär
Sportskytte, gevär
Teakwondo
Triathlon
Triathlon
Triathlon

Förnamn

Fredrik
Magnus
Mattias
Martin
Urban
Jessica
Jane
Stina
Kirsten
Susanna
Oscar
Mickael
Lena
Robert
Mikael
Jenny
Johan
Frida
Carolina
Erik
Niklaes
Moa
Kristoffer
Filip
Mikael
Jenny
Mattias
Emma
Håkan
Mats
Mikael
Lena
Sara
Peter
Rasmus
Anna
Maria
Malin
Ida
Sara
Richard
Emelie
Jerry
Niklas
Sofia
Maria
Sara 
Janet
Anders
Bertil
Stina
Mattias
Eric
Anders
Christian
Helene
Martin
Jonas
Joachim
Jonas

Efternamn

Bergström *
Garneij
Eriksson *
Ottosson
Söderman
Lennartsson
Törnqvist
Andersson
Belin *
Kallur *
Jansson
Jacobsson
Nilsson
Dingl *
Hjort *
Magnusson
Andersson
Lindberg
Johansson *
Lindeberg *
Persson *
Tyborn
Berntsson *
Stiller
Brandt *
Johansson
Karlsson
Engstrand
Pettersson
Troeng
Werner
Karlsson
Karlsson
Santén *
Myrgren
Lindberg *
Meckbach
Hultin
Söderholm
Kjellin *
Hägglund *
Öhrstig
Ahrlin
Karlsson
Domeij
Rydqvist
Fischer *
Jonsson
Säll
Nordqvist
Grenholm
Nilsson
Zachrisson *
Bonander *
Leijon
Larsson
Lagerberg *
Djurback *
Willén
Colting

Postadress:Svenskidrott
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress: Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:Tel: +46 8 699 60 00
E-post: This is a mailto link

Vi finns på Twitter Följ oss